Stało się... będę mamą! Ale... co dalej?


Czekanie na wynik testu ciążowego nie dla jednej z Was było wiecznością i niemalże nie przysporzyło o zawał serca. Kilka minut zamieniło się w wieczność. Ale… nadszedł wreszcie ten czas, kiedy Twoim oczom ukazały się dwie kreski. Płacz, radość, śmiech, przerażenie.. – to tylko niektóre emocje, jakie towarzyszyły Ci podczas odczytywania wyniku. Test ciążowy w tamtej chwili zmienił nie tylko życie, ale przede wszystkim Ciebie o 360 stopni.

Nie ma odwrotu, od tego momentu będziesz mamą. Pod Twoim sercem rozwija się życie, skarb, na który czekałaś tak bardzo długo. Już teraz musisz pomyśleć o wszystkim, co jest związane z jego bezpieczeństwem. Oczywiście nie jest to czas na kupowanie wyprawki do szpitala czy urządzanie pokoju. Na to przyjdzie odpowiednia pora. Początek ciąży skłania wszystkie kobiety do zadbania o zdrowie, zarówno ich samych, jak i rozwijających się fasolek

Jedzenie zdjęcie utworzone przez gpointstudio - pl.freepik.com

Ginekolog – jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Kluczowym zadaniem w pierwszym trymestrze ciąży jest wybór lekarza, i udanie się do niego na pierwszą wizytę. Specjaliści podpowiadają, iż najlepszym momentem na jej przeprowadzenie jest 7-8 tydzień ciąży. Wybór ginekologa nie może być przypadkowy. Warto wybrać osobę zaufaną, która jednocześnie będzie miała czas, aby odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Ciąża mieści w sobie ich nieograniczoną ilość, dlatego potrzebujesz lekarza, który nie tylko będzie wykonywał niezbędne badania, ale również takiego, który będzie z Tobą przez całe 9 miesięcy.

Aby dokonać najlepszego wyboru, warto zasięgnąć opinii siostry, przyjaciółki czy też skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam jak zawsze Internet. Bardzo dobrym wyborem będzie specjalista pracujący w jednym ze szpitali, w którym zdecydujesz się na poród. Podczas pierwszej wizyty lekarz określi jego termin oraz zleci wszystkie, potrzebne badania.

W przypadku, kiedy zdecydujesz się na ginekologa w ramach NFZ, należy pamiętać, iż w takim przypadku przysługują jedynie trzy badania USG: w 11-13 tygodniu ciąży, w 18-22 i 34-36 tygodniu. Kiedy uczęszczamy na wizyty prywatne, badanie wykonywane jest co miesiąc.

Leki w ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży, ale również i miesiące są bardzo ważne ze względu na kształtujące się narządy płodu. Aby zapewnić odpowiedni rozwój swojemu maleństwu, niezbędne jest przyjmowanie kwasu foliowego. Zalecana dzienna dawka to 400 mg, czyli zazwyczaj jedna tabletka. Oczywiście kwas najlepiej przyjmować, zanim zajdziemy w ciążę, jednak jak same wiemy, nie zawsze jest to możliwe, chociażby w momencie, kiedy ciąża jest dla nas prawdziwym zaskoczeniem. Kwas foliowy chroni dziecko przed wadami wrodzonymi, takimi jak przepuklina mózgowo-oponowa, rozszczep podniebienia i wargi, a nawet rozszczep kręgosłupa.

Z początkiem 4 miesiąca ciąży kwas foliowy możemy zastąpić specjalnymi witaminami dla ciężarnych. W wyborze odpowiedniego preparatu powinien pomóc ginekolog lub przynajmniej farmaceuta. Powinnyśmy wiedzieć, że ciąża to czas, kiedy nie myślimy i nie decydujemy już tylko o sobie, ale przede wszystkim o noszonym pod sercem dziecku. Z tego względu nie należy brać żadnych leków bez wiedzy i zgody lekarza. Oczywiście są wyjątki, w których możemy sięgnąć po paracetamol czy też tabletki rozkurczowe, jednak i w takich wypadkach niezbędna jest konsultacja ze specjalistą


Polecamy!

Kontakt

Biuro obsługi klienta:

Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w kolorystyce, wzornictwie i wymiarach prezentowanych wyrobów.
Oferta na stronie publikowana jest w celach informacyjnych i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66, §1 Kodeksu Cywilnego.